
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5 mm |
| Width | 3.988 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.502 mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Interface | SPI, Serial |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Type | Voltage |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Bits | 16 |
| Supply Type | Single |
| Number of DAC Channels | 1 |
| Sampling Rate | 750 ksps |
| Integral Nonlinearity (INL) | 20 LSB |
| Number of Converters | 1 |
| Settling Time | 20 µs |
| Nominal Supply Current | 600 µA |
| Resolution | 2 B |
| Conversion Rate | 750 ksps |
| Schedule B | 8542390000 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tube |
| Analog Supply Voltage | 4.5 V to 5.5 V |
| Max Digital Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Digital Supply Voltage | 4.5 V |
| Reference Type | Internal |
| Interface Type(Data Interface) | SPI |
| Differential Output | No |
| Number of D/A Converters | 1 |
Stock: 155
Distributors
pcbx
Unit Price$16.91853
Ext.Price$16.91853
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $16.91853 | $16.91853 |
| 10 | $13.63204 | $136.32040 |
| 25 | $12.81096 | $320.27400 |
| 50 | $12.35160 | $617.58000 |
| 100 | $11.90865 | $1190.86500 |
| 300 | $11.40541 | $3421.62300 |
| 500 | $11.21939 | $5609.69500 |
